Jak psychoterapia psychodynamiczna może zmienić Twoje życie?

psychoterapia psychodynamiczna

Psychoterapia psychodynamiczna zyskuje w ostatnim czasie dużą popularność, jako jedna z wiodących metod radzenia sobie z nadmiarem negatywnych emocji. Jej założenia są oparte na analizie nieświadomych procesów wpływających na nasze myśli, uczucia i zachowania. Celem psychoterapii jest trwała zmiana nawyków, funkcjonowania oraz lepsze zrozumienie siebie. W Małopolskim Ośrodku Psychoterapii SYNAPSA w Krakowie prowadzone są profesjonalne sesje psychoterapii psychodynamicznej, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. W poniższym artykule omówimy, czym jest dokładnie jest ta terapia i w jaki sposób pomaga pacjentom. Zapraszamy.

Czym jest psychoterapia psychodynamiczna?

Według założeń psychoterapii psychodynamicznej wiele problemów psychicznych wynika z wewnętrznych konfliktów oraz doświadczeń z przeszłości, które kształtują sposób myślenia i funkcjonowania człowieka. Psychoterapia ta wywodzi się z teorii psychoanalizy, której twórcą był Zygmunt Freud. Wielu pacjentów wykorzystuje tzw. wyparcie, negatywne przeżycia z przeszłości zostają oddzielone od świadomej części umysłu. Proces ten ma na celu ochronę przed złymi informacjami, które z subiektywnego punktu widzenia mogą zagrażać pacjentowi.

Sesje odbywają się regularnie i mają charakter długoterminowy. Czas trwania terapii zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju problemów, z jakimi się zgłasza.

Przebieg psychoterapii psychodynamicznej

W trakcie regularnych sesji pacjent analizuje swoje myśli, emocje i reakcje. Psychoterapeuta pomaga mu zidentyfikować powtarzające się, często negatywne wzorce oraz zrozumieć ich znaczenie. Istotnym elementem terapii jest przeniesienie, czyli odtwarzanie dawnych schematów zachowań w kontakcie z terapeutą.

Zmiana w psychoterapii psychodynamicznej zachodzi stopniowo. Pacjent, konfrontując się z trudnymi przeżyciami, zaczyna rozpoznawać swoje mechanizmy obronne i przepracowywać nieuświadomione konflikty. W ten sposób jest on w stanie podejmować więcej przemyślanych oraz świadomych decyzji i lepiej radzić sobie z emocjami. Proces ten jest czasochłonny, ale prowadzi do trwałych zmian w sposobie myślenia i funkcjonowania.

Korzyści z psychoterapii dynamicznej

Regularna praca z terapeutą wpływa pozytywnie na kontakt z innymi ludźmi. Pacjent uczy się rozpoznawać własne reakcje oraz ich źródła, dzięki czemu jest zdolny do budowania bardziej satysfakcjonujących relacji. Lepsze zrozumienie siebie i swojego zachowania sprzyja większej otwartości oraz skuteczniejszej komunikacji.

Psychoterapia pomaga także w radzeniu sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Analiza mechanizmów obronnych i przepracowanie wewnętrznych konfliktów prowadzi do większej odporności psychicznej. Pacjent stopniowo rozwija zdolność do rozpoznawania i regulowania swoich emocji. W ten sposób zmniejsza się jego wewnętrzne napięcie i poprawia ogólne samopoczucie.

Psychoterapia psychodynamiczna w ośrodku SYNAPSA

W ośrodku SYNAPSA w Krakowie pacjenci mogą skorzystać z psychoterapii, w tym z psychoterapii psychodynamicznej. Pracujący w tym nurcie terapeuci opierają swoją pracę na metodach wynikających z teorii psychodynamicznej, koncentrując się na analizie nieświadomych procesów psychicznych. Sesje odbywają się w oparciu o ustalone zasady i dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Podsumowanie

Psychoterapia psychodynamiczna jest obecnie popularnym rodzajem terapii, z której korzysta coraz więcej osób. Według założeń tej metody sporo trudności emocjonalnych, z jakimi mierzy się na co dzień wiele osób, ma źródło w nieuświadomionych konfliktach wewnętrznych. W ośrodku SYNAPSA w Krakowie terapeuci pomagają pacjentom analizować myśli, emocje czy relacje tak, aby stopniowo odkrywali oni wszystkie, nieuświadomione lub wyparte sytuacje, które mogą mieć wpływ na ich życie. Terapia odbywa się w bezpiecznych warunkach, najczęściej jest procesem długotrwałym.

MP