omnipotentna kontrola

Omnipotentna kontrola jest zaliczana do pierwotnych mechanizmów obronnych i wiąże się z potrzebą bądź przymusem sprawowania kontroli nad wszystkimi aspektami życia, oraz potrzebą i determinacją w dążeniu do posiadania władzy. Polega na przekonaniu, że jednostka ma pełną kontrolę nad otaczającym ją światem oraz zdarzeniami, które się w nim dzieją. Omnipotentna kontrola wywołuje iluzję kontroli, która pomaga jednostce czuć się bezpiecznie i chroni ją przed lękiem przed tym, co nieznane i nieprzewidywalne.

Cechy omnipotentnej kontroli

Charakteryzuje się nierealistycznym, przesadnym poczuciem sprawstwa, wszechmocy, wszechsiły. Ludzi o osobowości zdominowanej przez mechanizm omnipotenej kontroli charakteryzuje przekonanie o swoich własnych nieograniczonych możliwościach. Skłonne są one do interpretowania zdarzeń, jako bezpośrednich konsekwencji spowodowanych swoją władzą. Osoby charakteryzujące się omnipotentną kontrolą dążą do umiejscawiania źródła kontroli wewnątrz siebie, charakterystyczne są dla nich przekonania, że posiadając właściwe nastawienie można wszystko osiągnąć. Przykładami działań podejmowanych przez osoby doświadczające omnipotentnej kontroli mogą być ryzykowne operacje podejmowane na giełdzie.

Skutki omnipotentnej kontroli

Jednym z problemów wnikających z długotrwałego stosowania omnipotentnej kontroli jest poczucie przesadnej odpowiedzialności. Osoby stosujące ten mechanizm obronny często czują się odpowiedzialne za wszystko, co dzieje się w ich życiu oraz w życiu innych ludzi. Mogą odczuwać poczucie winy, jeśli nad czymś nie mają kontroli, co może prowadzić do chronicznego stresu i lęku. Osoby, które wierzą, że mają całkowitą kontrolę nad swoim życiem, często nie akceptują porażek i niepowodzeń.